Araç Vergisi (MTV) Sorgulama

Sponsor Reklam

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama

Her araç sahibi aracın motor hacmine göre standart bir hesaplama ile motorlu taşıtlar vergisi ödemektedir. Sıfır bir otomobil için motor hacmine göre başlangıçta ödenen vergi en yüksek vergidir. Örneğin 1.4 motora kadar olan motorlarda 517 TL yıllık MTV ödemesi gerçekleştirilirken. 1.6 motor hacmine kadar ise 827 TL MTV ödenmektedir. Sıfır araçlar için her 3 yılda bir bu vergiler belli oranda düşürülmektedir. 1.4 motora kadar olan araçlarda bu miktar 430 TL olarak revize edilmektedir. Her 3 yıllık dilimlerde bu oranlar giderek daha fazla düşmektedir. Araç vergisi sorgulama yapmanız için gelir idaresi başkanlığı resmi sitesini kullanarak vergi borcunu ödeyebilirsiniz, bunun yanında Türkiye’de faaliyet gösteren birçok banka da MTV ödenmesi işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Gelirler idaresi başkanlığı resmi sitesine giriş gerçekleştirdikten sonra sitenin sık kullanılanlar sekmesinde MTV araç sorgulama diye bir sekme karşınıza çıkacaktır. Bu sekmeyi tıkladığınızda karşınız bir ekran çıkacak ve bu ekranda gerekli bölümlere eksiksiz bir şekilde bilgileri girdiğiniz zaman Araç vergisi sorgulama işleminizi gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Devlet, araç kullanıcılarının bu ödemeleri daha uygun koşullar altında gerçekleştirmesi için Temmuz ve Ocak aylarında bu ödemeyi 2 taksit şeklinde gerçekleştirmelerini sağlamıştır. Ödenmeyen Araç vergisi aracın trafikten men edilmesi anlamına gelmektedir. Bu sebeple düzenli bir biçimde aracın borçlarının ödenmesi gerekmektedir.

MTV Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi sistemini etkileyen unsurlar ile ilgili bilgileri sizlere vermiştik. Özetleyecek olursak MTV sistemini etkileyen en önemli unsuz lükse kaçan ve motor hacmi giderek yükselen araçlarda MTV miktarının artması ve bu yolla vergi yükünün de derinleşmesidir. Araç büyüklüğünden ziyade motor hacmi en önemli değişken olarak görülebilir. Vatandaşların MTV ile ilgili en çok merak ettikleri konulardan biri Motorlu taşıtlar vergisinin hangi mecralar aracılığı ile yatırılacağı konusudur. MTV devlet kontrolü altında olan yani anlaşmalı bankaların hepsinde yatırılabileceği gibi aynı zamanda en yakın vergi dairelerinde de yatırılabilmektedir. MTV yi yatırmanız için araç plakası ayrıca kimlik bilgileriniz ile bu kurumlara gitmeniz yeterli olacaktır. MTV ile ilgili bir diğer kolaylık da internet bankacılığı aracılığı ile yatırılabilmesi konusudur.

Sorgula

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>