İşsizlik Maaşı Sorgulama

Sponsor Reklam

İşsizlik Maaşı Sorgulama

Sosyal devlet anlayışının en önemli argümanlarından biri çalışanlarının çeşitli sebeplerden dolayı işten çıkarılmasından ötürü yeni bir iş bulana kadar onlara maaş bağlaması ve bu süre içerisinde mağdur olmalarını engellemesidir. İşsizlik parasını almaya hak kazanmak için belli şartların yerine getirilmiş olması gerekir. Daha sonra işsizlik maaşı sorgulama sistemlerini kullanarak bu ödeneği alıp almayacağımızı kısa süre içerisinde öğrenebiliriz. İşsizlik parası almak için öncelikle kendi İnisiyatifi dışında işten çıkarılmış olmak gerekir. Yani bir kişi kendi isteği ile işten ayrılmamalıdır.

Böyle bir durumda kişi işsizlik ödeneğinden faydalanamaz. Ayrıca son 3 yıl içerisinde minimum 600 gün sigorta priminin yatırılmış olması gerekmektedir. 2014 yılı için öngörülen işsizlik parası netlemeye başladı. Son 3 yıl içerisinde minimum 600 gün sigorta primi yatan bir çalışan 502. 44 TL işsizlik maaşı alacaktır. İşsizlik parasının üst sınırı ise 807.44 TL olarak belirlenmiştir. En az 6 ay en fazla ise 1 yıl alınabilen işsizlik parası için işsizlik parası sorgulama hizmetlerini yerine getirerek bu ödeneği almaya hak kazanıp kazanmadığınızı da öğrenmiş olacaksınız. Size vermiş olduğumuz linki tıklayarak çıkan ekranda sizden istenilen bütün bilgileri sisteme gerdiğiniz zaman sorgulama hizmetini sağlıklı bir biçimde yerine getirmiş olacaksınız.

Dünyada İşsizlik Maaşı

Tıpkı Ülkemizde olduğu gibi dünyanın diğer ülkelerinde de İşsizlik maaşı konusunda ekonomik ve kazanılmış bir hak olarak olaya bakılmaktadır. Bilindiği gibi onurlu bir insan yaşamı için insanların uygun koşullar altında yaşamlarını devam ettirmesi açısından önünde engel olabilecek her türlü sıkıntı bertaraf edilmelidir. Devletler vatandaşlarını mağdur etmeden gerek kurumlarda gerekse özel sektörde çalışmalarına olanak sunulacak şartları yaratmalıdır. Bu sebeple Normal bir insan istekleri doğrultusunda ilgili bir alanda eğitim görmeli ve bu eğitimler ile birlikte onurlu bir yaşam sürebilmelidir. Velev ki kendi elinde olmayan sebeplerden ötürü istihdam alanı daralmış veya işten çıkarılmış bireylerin en azından yeni bir iş kurma süresine kadar kendi ve ailesinin yaşamını idame ettirecek bir geliri elde etmesi gerekir.

İşte bu durum işsizlik maaşının dünyadaki tanımıdır. Gelişmiş ülkelerde süreç bizim ülkemizden çok daha uzun tutulmuştur. Yani ülkemizde sadece belli bir zaman dilimine kadar verilenilen ücret tamamen işsizlik fonu ile ilgili bir konu haline gelmiştir. Ancak aynı şeyi gelişmiş ülkeler için diyemeyiz. Çünkü onlardaki durum tamamen insanın kendi durumun bağlanmış ve kısıtlı bir süreçten bahsetmek mümkün değildir. Hal böyle olunca  gelişmiş ülkeler ile kendimizi kıyaslamak da pek uygun bir şey olmayacaktır. Ülkemizde işsizlik maaşını elde etmek için öncelikle minimum 2 yıl sigortalı çalışmak ve sonrasında istihdam alanının daralmış olması gerekir.

Sorgula

  26 Şubat 2014 - 15:09
  talat

  işsizlik maaşi

  31 Mayıs 2014 - 15:37
  nesrin

  Dun itibariyle isten ciktim issizlik maasi almak istiyorum nasil alabilirim NE islem yapmam gerek

   1 Haziran 2014 - 20:34
   editor

   İşsizlik maaşı ile ilgili bilgiler yazımız içerisinde mevcuttur. Gerekli şartları taşıdığınızda işsizlik maaşı alabilirsiniz.

  16 Haziran 2014 - 15:51
  nuran NUR

  İŞSİZLİK PARASI ALMAK İÇİN GENEL TOPLAMA MI BAKILIYOR BENİM 850 KÜSÜR VAR GENEL TOPLAM. BİLGİLENDİRİR MİSİNİZ LÜTFEN ACİL BİLGİ ALMAM GEREKİYOR. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER…

   16 Haziran 2014 - 20:02
   editor

   Evet genel toplam prim gün sayısına bakılıyor.

  17 Haziran 2014 - 18:54
  nuran NUR

  AMA BUGÜN GİTTİM SON 3 YILA BAKILIYOR DEDİLER. OLUMSUZ DEDİ. YİNE DE BAŞVURU YAPTIM BAKALIM İNŞALLAH OLUR. GENEL TOPLAM 1000 KÜSÜR FALAN DEDİ. KİME İNANAYIM BİLEMEDİM ŞİMDİ BEKLEYİP GÖRECEĞİM BAKALIM. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM CEVAP VERDİĞİNİZ İÇİN MUTLU OLDUM:)

  21 Haziran 2014 - 18:34
  şenol

  ben insaatcı oldugum için sıksık firma degistırıyorum girdi cıktılarım cok amatoplam primim 3000 gun oldu buaralar işim yok nasıl faydalanabilirim bu olaydan haberim yeni oldu ilkdefa basvurucam rica etsem beni bilgilendirirmisiniz

   22 Haziran 2014 - 13:06
   editor

   Arkadaşlar en nitelikli bilgileri SGK il müdürlüklerinden alabilirsiniz. Ancak işsizlik maaşında belli bir süre prim gün sayısının olması gerekiyor. Aksi halde işsizlik maaşı başvurusunu gerçekleştiremezsiniz Sitemizde SGK il müdürlüklerinin Telefon numaraları bulunmaktadır.

  22 Temmuz 2014 - 15:13
  bahri

  işsizlik maaşları bayrama kadr yatacakmı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>