KYK Burs Sorgulama

Sponsor Reklam

KYK Burs Sorgulama

Üniversite kazanmak her öğrencinin hayallerini süsleyen en önemli eğitim aşamalarından biridir. Yılların vermiş olduğu birikimler ile sınava giren öğrenciler kendi ilgi ve yeteneklerine en uygun bölümü elde etek için yoğun bir çaba içerisine girerler. Ancak sadece üniversiteyi kazanmak başlı başına yeterli olmayacaktır. Kazanmış olduğumuz üniversitelerde okuyabilmek de son derece önemlidir. Bu sebeple öğrenciler maddi ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik burs başvurularında bulunurlar. Başvuruda bulanan öğrenciler burs sorgulama hizmetlerinden faydalanarak bursun çıkıp çıkmadığını da bu yolla öğrenmiş olacaktır.

Bilindiği gibi ülkemizde öğrencilerin uygun şartlar altında maddi zorluklar yaşamaması adına devlet tarafından öğrencilere verilmiş olan iki adet bur çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri karşılıksız burs yani geri ödemesiz, diğeri ise karşılıklı burstur.Bu burslar eğitim hayatı boyunca her ay düzenli olarak alınır ve okul bittikten sonra işe başlayınca devlete geri ödemesi yapılır. Bu anlamda birçok öğrencinin ihtiyaçlarını karşılayan ve bu burslar ile eğitim hayatını devam ettiren öğrencilerin burs sorgulama hizmetinden faydalanarak kendilerine burs çıkıp çıkmadığını öğrenmeleri gerekir. 2014 yılı itibarı ile öğrenci bursları aylık 300 TL olarak ödenmektedir. Bu burslar devletin resmi banası olan Ziraat bankası tarafından öğrencilerin hesaplarına her ay düzenli olarak yatırılmaktadır.

KYK Burs Sorgulama Dönemleri

Kredi ve Yurtlar kurumu Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı bir kurum olarak faaliyetlerinin tamamen öğrencilerin uygun koşullar altında ikamet etmelerini gerçekleştirmeye yönelik olarak planlamıştır. Hal böyle olunca Türkiye’nin bütün şehirlerinde gerekli yatırımlar gerçekleştirilerek mümkün olduğunca hiç bir öğrenciyi mağdur etmeyecek şekilde düzenlemeler gerçekleştirilmiş olacaktır. Her ne kadar bazıları bu konuda mağdur olduklarını düşünseler de esasen alt yapı gereksinimlerinin bu aşamada olduğunu söylemek yeterli olacaktır. YGS ve LYS yerleştirmelerinden hemen sonra Eylül ayında netleşmeye başlayan KYK bur sonuçları ikinci bir yerleştirmeye de imkan tanımaktadır. Keza belirli illerde kontenjanlardaki sıkıntılardan ötürü böyle bir düzenlemeye gidilmiştir. 1. KYK yerleştirmesinde sonuç alamayanlar ikinci aşamayı beklemek durumunda kalacaklardır.

 

Sorgula

    19 Aralık 2013 - 00:47
    burs sorgulama

    300 tl cok az

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>