Malulen Emeklilik Kaosu

Sponsor Reklam
son_dakika_egede_deprem_h548

Geçtiğimiz aylarda Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde ve çağa daha uygun işlevsel bir malulen emeklilik yasası olması adına değiştirilen malullük yasasından sonra, bu aralar çok büyük bir Kaos yaşanıyor. Bilindiği gibi 21 yeni hastalık bu yasa kapsamı içerisine alındı. Bunlardan belki de en dikkat çekici hastalıklar şeker hastaları ve tansiyon hastaları için oldu. Ülkemizde özellikle bu iki hastalıktan şikayetçi olan ve iş hayatını devam ettiremeyen birçok kişi malulen emeklilik için başvuruda bulundu.

Şeker hastaları için 3 organ şartı

SGK’dan yapılan açıklamaya göre on binlerce kişinin aynı zamanlarda başvurması ve basit düzeyde hastaların da emekli olmak için başvuruda bulunmaları işleri iyice zora soktu. Keza sistem bunu kaldıramıyor ve dosyaların incelenmesi gerçekleştirilemiyor. SGK yetkilileri şeker hastalığı için başvuruların çok yoğun olmasından ötürü zedelenmiş organ sayısını 3’e çıkardıklarını dile getirdi.

Birden çok hastalık

SGK yetkilileri birden çok hastalığa sahip olan vatandaşların ise birden çok hastalık adına rapor almaları yerine, hastanelerden genel bir rapor alınması gerektiğini belirttiler. Bu raporda iş hayatını devam ettirmesine engel bir durum veya durumlar olduğu belirtilerek raporun altında ayrıntılar belirtilmiş olmalıdır.   

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>