MEB yeni norm kadro yönetmeliği

Sponsor Reklam
ogretmenlerin-norm-kadro-sorunlari-ve-cozum-onerilerid06df515bf019d68f4af

         Milli eğitim bakanlığı müdür, müdür yardımcısı ve öğretmenler için yeni bir norm kadro yönetmeliği taslağı ortaya çıkardı. Yeni taslak da beraberinde birçok tartışmayı getirdi. 4+4+4 eğitim sisteminden sonra özellikle sınıf öğretmenlerinin %25 oranında fazlaya çıkmasından ötürü, bu taslağın bu açığı kapatmaya yönelik olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında sınıf öğretmenleri için gösterilen hassasiyetin, yöneticiler için gösterildiğini söylemek mümkün değil. Keza ilkokullarda 500 öğrenciye kadar bir müdür yardımcısı kadrosunun verilmiş olması tamamen bir kaos olarak yorumlandı.

Birleştirilmiş sınıflarda 1 ile 20 öğrenciye 1 öğretmen

Bilindiği gibi eski yönetmelikte 1 ile 30 öğrenci arasında olan birleştirilmiş sınıflara 1 öğrenci veriliyordu. Ancak şimdi durum çok farklı bir hal aldı. Yeni yönetmelikte 1 ile 20 öğrenci arasına 1 öğretmen veriliyor. Bu durum özellikle köy okullarında öğretmen açığını gündeme getirdi. Böylelikle artık 20 öğrencinin üzerindeki köy okullarında 2 ve daha fazla sınıf öğretmenine ihtiyaç olacak. Sınıf öğretmenleri için düzenlenmiş olan bu taslak metinde diğer branş öğretmenleri ve yönetici kadroları için de aynı hassasiyetin gösterilmesi gerekmektedir. Bu sorunlar çözüldükten sonra yürürlüğe girecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>