Seçmen Sorgulama

Sponsor Reklam

 

Seçmen Sorgulama

Oy kullanmak bir vatandaş olarak üzerimize düşen en önemli görev ve sorumluluklardan biridir. Belli dönemler içerisinde yapılan genel ve yerel seçimler ile bizi yönetecek insanları seçmekteyiz. Yerel seçimlerde muhtar, il encümen üyeleri ve belediye başkanı seçimleri gerçekleştirilirken genel seçimlerde ise milletvekili seçimleri gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında belli dönemlerde yapılan referandumlar ile de ülkemizin geleceği ile ilgili görüşlerimizi bildirmekteyiz. Belli dönemlerde gerçekleştirilen bu seçimler için oy kullanma işlemleri adrese dayalı kayıt sistemindeki okullarda verilen oylar ile gerçekleşmektedir. Bu amaçla oyunuzu nerede kullanacağınızı öğrenmek için seçmen sorgulama işlemini yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunun için öncelikle adres kayıt sisteminde adresinizin nerede olduğunu tespit etmelisiniz.

Eğer taşınmışsanız adres değişikliğini gerçekleştirerek bulunduğunuz adresi güncellemelisiniz. Bu işlemleri sağlıklı bir biçimde gerçekleştirmeniz için YSK ( Yüksek Seçim Kurulu ) bünyesinde oluşturulmuş olan resmi YSK sitesinde sandık bilgisi sorgulama sekmesinden seçmen listesi sorgulamaya gelerek burada sizden istenen bilgileri net bir biçimde girmelisiniz. Bu aşamada sizden istenen bilgiler TC kimlik numarası, kimlik bilgiler, ad ve soy adı gibi bilgilerdir. Bu bilgileri girdikten sonra doğrulama şifresini de girerek seçmen sorgulama işlemini yerine getirmiş olacaksınız. Eğer ülkenin geleceğinde söz sahibi olmak istiyorsanız kesinlikle oy kullanmalı ve çevrenizdeki insanları da oy kullanmaya teşvik etmelisiniz.

Seçim Bölgelerinin belirlenmesi

Seçim bölgelerinin belirlenmesi aşamasında öncelikle mahalleler sınırlarına göre belirtilerek sistem içerisinde ilgili muhtarlıklara bildiriler. Muhtarlıklar kendi hizmet alanları içerisinde bulunana evleri ve iş yerlerini mahalle ve sokak numarası diye belirli bir kritere göre sıralamaya tabi tutar. Bu aşamadan sonra sokaklar ve mahalleler muhtarlık sınırlarına göre sıralanmış olurlar. muhtarlıklar hane numarasına göre oy pusulalarını belirledikleri için seçim bölgesi de bu yolla belirlenmiş olacaktır. Her hangi bir bireyin adrese dayalı oy pusulası dışında her hangi bir sandıkta oy kullanması mümkün değildir. Seçimler yaklaştığında adres bilgilerinizin güncellenmesini sağlayınız. ardından en yakın muhtarlık birimine giderek adres kaydınızı gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>